Course: Constitutional Law 2

« Back
Course title Constitutional Law 2
Course code KÚP/ÚP2R
Organizational form of instruction Lecture + Seminary
Level of course Bachelor
Year of study 1
Semester Summer
Number of ECTS credits 5
Language of instruction Czech
Status of course Compulsory
Form of instruction Face-to-face
Work placements This is not an internship
Recommended optional programme components None
Lecturer(s)
  • Vnenk Vladislav, JUDr. Ph.D.
  • Buriánová Pavla, JUDr. Ph.D.
  • Forejtová Monika, Doc. JUDr. Ph.D.
  • Pavlíček Václav, Prof. JUDr. CSc., dr. h. c.
  • Skála Josef, JUDr. CSc.
  • Pezl Tomáš, JUDr. Ph.D.
  • Vostrá Zuzana, JUDr. Ph.D.
Course content
1. Charter of Fundamentals Rights and Basic Freedoms, its presumptions, legal status, characteristics structure, vertical and horizontal relationships and constitutional significance. 2. Ius naturale basis of human rights in the Czech Republic and its consequences, material focus of constitutionality, its content, significance and related case law. 3. Fundamental principles of the Charter, their content, form and specification in individual classifications of human rights. 4. Content of human rights in the Charter, individual, political, minority, economic, social and cultural rights, right to judicial and other legal protection. 5. Inviolability of the person, its types, concept, constitutional grounds, legal regulation and case law. 6. Voting rights, their elements, their constitutional grounds, legal regulation and case law. 7. Freedom of expression and the right to be informed, their constitutional grounds, legal regulation and case law. 8. Rights of national and ethnic minorities, their constitutional grounds, legal regulation, case law, national and supranational protection. 9. Economic, social and cultural rights, their classification, constitutional concept, legal regulation and case law. 10. Right to judicial and other legal protection, its constitutional concept and legal regulation, specific judicial doctrines of the Czech Constitutional Court and the European Court of Human Rights. 11. Relationship of public authority and citizen in view of human rights, its classification according to status negativus, pozitivus, activus and pasivus, constitutive and constituted power. 12. Constitutional justice and its role in protection of constitutionally guaranteed fundamental rights, constitutional complaint of natural and legal person. 13. Public Defender of Rights, his/her legal status, powers and competence. 14. Supranational normative systems of human rights protection, their institutional protection mechanisms and relationship to the Czech Republic constitutionality.

Learning activities and teaching methods
Lecture supplemented with a discussion, Students' portfolio, One-to-One tutorial, Seminar classes, Lecture
  • Contact hours - 52 hours per semester
  • Preparation for comprehensive test (10-40) - 28 hours per semester
  • Preparation for an examination (30-60) - 50 hours per semester
prerequisite
Knowledge
Constitutional Law 1 Theory of State
seznámit se s koncepcí ústavně garantovaných lidských práv v ČR a souvisejícími specifickými ústavněprávními instituty podrobně se zaměřit zejména na Listinu základních práv a svobod, základní rysy prováděcí zákonné úpravy, jakož i judikaturu Ústavního soudu ČR
Skills
orientovat se v komplexu problematiky ústavně garantovaných lidských práv v ČR, jejich normativní, doktrinální i judiciální podobě i relevantních nadstátních souvislostech rozumět a z ústavněprávní perspektivy relevantně nahlížet interakční dimenzi mezi veřejnou mocí a jednotlivcem v ústavním modelu ČR, a rozlišovat ústavní a podústavní dimenzi lidských práv orientovat se rovněž v teoretických klasifikacích a obsahové hodnotě ústavního katalogu lidských práv ČR, jakož i v mechanismech jeho ochrany
Competences
N/A
learning outcomes
Knowledge
seznámit se s koncepcí ústavně garantovaných lidských práv v ČR a souvisejícími specifickými ústavněprávními instituty, podrobně se zaměřit zejména na Listinu základních práv a svobod, základní rysy prováděcí zákonné úpravy, jakož i judikaturu Ústavního soudu ČR, vymezit, klasifikovat, analyzovat a zhodnotit komplex naší ústavnosti i jeho jednotlivých rysů s patřičnou identifikací aspektů interakčních, inferenčních a kontextuálních ve významu vnitrostátním i nadstátním dokládající rozpoznání jejich poslání a smyslu, analyzovat postavení a fungování soustav veřejné moci ve smyslu jejich multipartity, tj. zahrnující moc zákonodárnou, výkonnou, soudní, kontrolní, cenově-stabilizační a územně samosprávnou ve smyslu jejich vnitřní i vzájemné konstrukční, funkční, vertikální a horizontální dělbě moci, zhodnotit naši ústavněprávní koncepci veřejné moci z perspektivy naplnění demokracie, efektivity, přiměřenosti, nadstátní komparatistiky, doktrinálních poznatků i axiologických východisek vyjádřených kupř. uznáním přirozenoprávních východisek základních práv, identifikovat ústavněprávní materii a její různé podoby též v prováděcích zákonných úpravách či naopak v dimenzi nadstátních dokumentů, a to v patřičném rozsahu a souvislostech s ústavním základem.
Skills
orientovat se v komplexu problematiky ústavně garantovaných lidských práv v ČR, jejich normativní, doktrinální i judiciální podobě i relevantních nadstátních souvislostech, rozumět a z ústavněprávní perspektivy relevantně nahlížet interakční dimenzi mezi veřejnou mocí a jednotlivcem v ústavním modelu ČR, a rozlišovat ústavní a podústavní dimenzi lidských práv, orientovat se rovněž v teoretických klasifikacích a obsahové hodnotě ústavního katalogu lidských práv ČR, jakož i v mechanismech jeho ochrany, orientovat se v judikatuře zejména ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva ve smyslu jejích závěrů i interpretační schematiky, aplikovat její závěry na normativní podobu naší ústavnosti a být schopen zhodnotit její dopady , aplikovat teoretické poznatky na příkladech vyžadujících formulaci vlastních kreativních řešení a rozpoznání nosných obsahových linií jednotlivých teoretických doktrín, jakož i schopnost jejich vzájemně proporčního uplatnění a zhodnocení interpretačních alternativ, analyzovat úpravu jednotlivých institutů de lege lata, rozpoznat její nedostatky a umět po komplexním zhodnocení poznatky doktrinálními i mezistátně-komparativními formulovat vlastní argumentačně podložené návrhy nových řešení, ovládnout rozsáhlý odborný pojmový aparát předmětu a osvojit si jeho odpovídající aplikaci, jakož i schopnost volně přecházet mezi jednotlivými tématy na základě rozpoznání jejich souvislostí s dovedností je analyzovat i syntetizovat.
Competences
N/A
teaching methods
Knowledge
Lecture
Lecture supplemented with a discussion
Students' portfolio
One-to-One tutorial
Seminar classes
Skills
Seminar
Practicum
Competences
Skills demonstration
Discussion
assessment methods
Knowledge
Oral exam
Test
Continuous assessment
Skills
Combined exam
Competences
Combined exam
Recommended literature
  • Blahož J., Balaš V., Klíma K. Srovnávací ústavní právo, 3. vydání. Praha: ASPI, a.s., 2007. ISBN 978-80-7357-312-6.
  • Filip, Jan. Ústavní právo České republiky : základní pojmy a instituty : ústavní základy ČR. Dotisk 4. vyd. [i.e. 5. vyd.]. Brno : Václav Klemm, 2011. ISBN 978-80-904083-8-8.
  • Klíma Karel a kol. Komentář k Ústavě a Listině, 2. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009.
  • Klíma Karel a kol. Praktikum českého ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-7380-173-1.
  • Klíma, Karel. Encyklopedie ústavního práva. Praha : Aspi, 2007. ISBN 978-80-7357-295-2.
  • Klíma Karel. Ústavní právo, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2006. ISBN 80-7380-000-4.
  • Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, část 1. Ústavní právo České republiky. 2., podstatně rozš. a dopl. vyd. Praha : Linde, 2008. ISBN 978-80-7201-694-5.
  • Pavlíček, Václav. Ústavní právo a státověda. II. díl, Ústavní právo České republiky. 1. úplné vyd. Praha : Leges, 2011. ISBN 978-80-87212-90-5.
  • Pezl Tomáš, Pezl Michael. Dokumenty ke studiu ústavního práva, 3. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-099-4.
  • Wintr, Jan. Principy českého ústavního práva : (s dodatkem principů práva evropského a mezinárodního). Vyd. 1. Praha : Eurolex Bohemia, 2006. ISBN 80-86861-75-9.


Study plans that include the course
Faculty Study plan (Version) Category of Branch/Specialization Recommended year of study Recommended semester