Význam technické normalizace krásně charakterizoval před více jak 70 lety jeden z našich nejznámějších podnikatelů - Tomáš Baťa. Ve svém oběžníku ze srpna 1936 napsal:
Já bych rád, abychom si všichni rozuměli v tom, že zde všude musí platit určitý řád. V technických věcech tomuto řádu říkáme normalizace. Jestli mi někdo udělá něco, co této normalizaci neodpovídá, aniž si vyžádá mého zvláštního písemného svolení, pak v tu chvíli, kdy na to přijdu, bude propuštěn, protože to jinak nemohu udělat. Nedodržování normalizace budu považovat za sabotáž. Pan Tuša dá do smluv modelářů, kalkulantů, kopytářů a gumařů pasus, že se zavazují konstruovat jenom věci, které odpovídají normalizaci, a v případě, že by se cítili povinni vyrobit něco mimo standardizaci, že jsou povinni si to nechat od chefa podepsat.
Ovšem jsou zde takoví, kteří nepochopí myšlenku normalizace, anebo jsou založeni tak, že ji ani pochopit nechtějí a rozryjí každé dobře zorané pole. Nechápou důležitost normalizace pro vedení a výrobu vůbec. Kdybychom neměli v závodě pevného vedení, nebylo by Vás již ze dvou třetin potřeba a každý kdo toto vedení v závodě podlamuje, řeže větev na které sedí. A protože nedisciplinovanost je nakažlivá, jsem ochoten všechny nakažené nahradit, aby nenakazili zdravé.
Normalizace je zákon. I zákony se mění. Změny však musí procházet určitou cestou, musí o nich rozhodovat někdo, koho nepostihují, nebo někdo, kdo má všeobecný rozhled o tom, jak mají vypadat, aby vyhovovaly všem. Chtěl bych, aby jste si všichni uvědomili, že jenom normalizací dojdeme k pořádku a že si jenom tehdy udržíme velké výdělky, kdy budeme tohoto pořádku dbát a dodržovat jej. Jakmile dopustíme, aby někde vznikl chaos, je jenom otázkou času, aby se nám vše rozdrobilo.